SK
  • SK
  • EN
Motív
  • Svetlý
  • Tmavý
A
A
A

Futbal

Začiatok organizovaného telovýchovného hnutia v Kalši sa datuje rokom 1967. V tomto roku 5.júla J.Kašelák, J.Nagy, F.Onda, Š.Rusnák, I.Šimčák, J.Toth a I.Vereb založili telovýchovnú jednotu Družstevník Kalša. Názov bol odvodený od prvého podporovateľa TJ – miestneho družstva, ktoré viedol p.Ondrej Kundrát. Družstvo pre hráčov zakúpilo 2 sady dresov a poskytovalo dopravu na zápasy. Predsedom TJ sa stal p. I.Vereb, členmi výboru J.Kašelák, J.Nagy a F.Onda. Telovýchovná jednota mala jeden športový oddiel a to futbalový, ktorý prihlásili do súťaže v ročníku 1967/68 v okrese Trebišov. V prvom ročníku ako absolútny nováčik skončil na 4 mieste., v ďalšom na druhom. Káder družstva tvorili: I.Vereb, J.Kovaľ, L.Kovaľ, M.Prekop, Š.Horník, E.Balint, J.Dudič, O.Ňarjaš, J.Takáč, I.Ňarjaš a V.Kolesár. V druhom ročníku sa v drese Kalše objavili aj J.Onody, F.Toth, J.Toth, A.Rajčan, M.Baksa a J.Petraň.
Od ročníka 1969/70 pôsobí družstvo Kalše v okresných súťažiach okresu Košice vidiek, neskôr Košice – okolie. Sezóna 1971/72 znamenala začiatok účinkovania nášho dorasteneckého družstva v súťažiach OFZ Košice.
Rok 1972 znamená aj prielom v úprave okolia ihriska vybudovaním bariéry a prípravou výstavby sociálnej budovy. V tom čase bol predsedom TJ a hlavným motorom výstavby pán J.Toth. Výkopové práce na stavbe sa začali 30.6.1973. Budova sa stavala svojpomocne a kolaudácia stavby prebehla 12.10.1976. V tom čase hralo družstvo dorastencov II.triedu okresných majstrovstiev Košice vidiek a družstvo dospelých striedavo v IV. a III.triede.
V roku 1982 sa Kalša prvýkrát prihlásila do súťaže v nohejbale. Vedúcim družstva bol I.Šimko, členovia J.Ňarjaš, O.Šandor, F.Dudič, Š.Pastor M.Toth, J.Šandor, M.Horník, M.Dudič. Hráči vyhrali svoju skupinu a postúpili do kvalifikácie o postup do krajských majstrovstiev. Družstvo Humenného však bolo nad naše sily. V tomto roku vznikla prvá vlajka futbalového oddielu (modro-biela kombinácia s futbalovou loptou), ktorú navrhli T.Šandor, O.Šandor, J.Ňarjaš, Š.Pastor.
Futbalový ročník 1982/83 bol dovtedy najúspešnejším ročníkom našej futbalovej histórie. Družstvo dorastencov vyhralo okresnú súťaž so 4-bodovým náskokom pred Bidovcami a spolu s víťazom druhej skupiny (V.Ida) postúpilo do Krajských majstrovstiev. O tento úspech sa pričinili títo hráči: O.Ňarjaš, Š.Rusnák, Novák, Ľ.Takáč, Jacko, S.Takáč, Hodina, Gašpar, Pavlík, Sabo, Dibďak, Makay, Urban, Fogaraš, Vereb, J.Spišák a Tomčo. A-mužstvo skončilo na druhom mieste v IV.triede a postúpilo do III.triedy.
Počas búrky v roku 1983 vietor „odfúkol“ strechu na sociálnej budove športového areálu, ktorú bolo nutné znovu postaviť.
K 1.1. 1984 vzniká pri TJ Kalša nový oddiel – turistický, ktorý funguje dodnes. V tomto roku sa zároveň TJ Družstevník Kalša premenovala na TJ Mladosť Kalša a pod týmto názvom vystupuje doteraz. Sezóna 1983/84 bola pre A-mužstvo Kalše úspešná, keď po niekoľkoročnom snažení postúpilo z prvého miesta do II.triedy (najvyššia okresná súťaž). Vo vtedajšej zostave figurovali tieto mená: L.Šuster, Gašpar, M.Takáč, S.Šimčák, Vereb, Ľ.Spišák, J.Spišák, J.Šandor, T.Šandor, O.Šandor, Dudič, Toth, Sciranko, Š.Rusnák, J.Rusnák. Hrajúcim trénerom bol Š.Pastor a vedúcim mužstva J.Ňarjaš.
V roku 1987 sa ukončilo oplotenie ihriska. V sezóne 1991/92 futbalový oddiel prvýkrát prihlásil do súťaže žiakov. Odohrali však len 2 sezóny. V sezóne 1998/1999 sme mali prvýkrát v súťažiach prihlásené 3 družstvá – žiakov, dorastencov, A-mužstvo. V sezóne 2005/2006 naše dorastenecké mužstvo postúpilo do IV.ligy, kde odohralo jednu sezónu. O postup sa zaslúžili títo hráči: P. Toth, P. Fedor, M. Florek, D. Pastor, M. Pastor, M. Toth, J. Dibďák, O. Dibďák, P. Takáč, D. Urban, M. Urban, L. Kakara, K. Kotrlec, M. Takáč. Mužstvo trénoval p. Ján Rudy a vedúci mužstva bol p. Juraj Toth st.


Od roku 2007 má futbalový oddiel Mladosť Kalša novú vlajku. Zároveň sa v tomto roku ukončila výstavba tribún a prebehla rekonštrukcia spŕch.

Vedenie TJ Kalša

Vo vedení TJ Kalša sa vystriedali títo predsedovia:
Ignác Vereb, Ján Toth, Ignác Šimko, Stanislav Malek, Ondrej Molnár, Štefan Pastor, František Dudič, Marián Ivaňák, Juraj Toth, Imrich Gašpar.

V súčasnosti sú vo vedení TJ Mladosť Kalša:

Juraj Toth – predseda klubu
Ján Mantič – podpredseda pre ekonomickú činnosť klubu
Ing. Miroslav Urban – podpredseda pre športovú činnosť klubu

Členmi výboru sú:

Ing. Peter Florek
Marián Ivaňák st.
Imrich Gašpar
Ján Rudy

Najväčšie úspechy na futbalovom poli dosiahli títo hráči pochádzajúci z Kalše:
Stanislav Šimčák – bývalý hráč ZŤS Košice, víťaz Československého pohára z roku 1993
Jozef Gašpar – bývalý hráč 1.FC Košice, dorastenecký majster Slovenska v sezóne 2000/2001
Rastislav Takáč – bývalý hráč I. dorasteneckej ligy za Vihorlat Michalovce
Jozef Molnár – bývalý hráč I. dorasteneckej ligy za VSŽ Košice
Milan Horník – bývalý hráč VZŽ a VSS Košice
Milan Dudič – bývalý hráč I. dorasteneckej ligy za VSŽ Košice
František Toth – bývalý hráč Dukly Holešov (II. česká liga)

Vyššie súťaže ako rozhodcovia viedli Jozef Dudič a Štefan Rusnák st.

Prihláste sa na odber aktuálnych oznamov obce

Buďte tak informovaný o dianí v našej obci

*Zadaním e-mailu súhlasím s odberom aktualít

Kde nás nájdete

O obci

Obec Kalša je samostatný samosprávny a správny celok Slovenskej republiky, ktorý svoje samosprávne kompetencie vykonáva samostatne (zákon SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení).

Základné orgány obce sú starosta a obecné zastupiteľstvo.

Obecné zastupiteľstvo je zastupiteľský zbor zložený z poslancov zvolených v priamych voľbách v počte 7 poslancov.

Kontakty

Web je zabezpečený pomocou Let's encrypt

Úradné hodiny

  • Po: 8.00 - 12.00 - 13.00 - 16.00
  • Ut: 8.00 - 12.00
  • St: 8.00 - 12.00 - 13.00 - 17.00
  • Št: nestránkový deň
  • Pi: 8.00 - 12.00